הסוד הכמוס של היהלום השחור

יהלומים שחורים הם יהלומים עם מספר רב של תכלילים (תכליל הוא אי- סדירות נראית - חומר או מבנה המצוי בתוך חומר טבעי, ואינו מרכיב יסודי שלו). בעוד שתכלילים על יהלום לבן רגיל או חסר צבע, עשויים להופיע ככתמים כהים זעירים, ביהלום שחור התכלילים הופכים אותו לשחור לחלוטין בשל כמותם. 

מקור הצבע השחור הוא גרפיט. לפיכך, לשמחתנו הרבה, אנחנו מקבלות גם יהלום שחור.

יהלום שחור הינו סוג ייחודי ונדיר ביותר של יהלום צבעוני. יהלומים שחורים נבדלים מיהלומים צבעוניים מהודרים אחרים, שכן יהלומים צבעוניים נוצרים בדרך כלל על ידי זיהומים כימיים המתקיימים במהלך היווצרות היהלום. 

 

סוגי יהלומים שחורים

קיימים שני סוגים עיקריים של יהלומים שחורים: טבעיים ומטופלים. 

כמו רוב אבני החן, הסוג הראשון - יהלום שחור טבעי  נחשב  לנדיר ביותר ולכן מחירו יקר משמעתית לעומת יהלומים רגילים. בד"כ הוא ימצא בטבע בגדלים קטנים מאוד – כגודל אפונה.

במקרים רבים היהלומים השחורים, בטבע, מחוברים לגבישים אחרים לכן לא ניתן ללטש אותם. יהלום שחור הוא מינרל קשיח ועמיד, הוא זוכה לציון 10 בסולם לבדיקת קשיות מינרלים בסולם מוס, שהוא הסולם לבדיקת קשיות של מינרלים בטבע.

יהלומים שחורים שטופלו הם פחות יקרים ממקביליהם הטבעיים. מדובר ביהלומים לבנים עם מספר גבוה של תכלילים. יהלומים אלו עוברים טיפולי חום, לחץ והקרנה, שמשנים את צבעם לגוון שחור.

יהלומים שחורים, הודות למראה העז והעוצמתי שלהם, הפכו לאחת החלופות הפופולאריות. הם משמשים גם כאבנים מרכזיות עבור טבעות אירוסין ותכשיטים אחרים. עד לאחרונה, יהלומים שחורים לא נחשבו כאבני חן מתקדמות. יהלומים מסוג זה החלו לצבור פופולריות בסוף המאה ה- 20, כאשר יהלומים שחורים החלו להופיע על טבעות אירוסין ותכשיטים נוספים. 

כיום יש מגוון רחב של טבעות, עגילים, צמידים ותכשיטים יוקרתיים אחרים המשובצים ביהלומים שחורים.

בניגוד לרוב היהלומים הצבעוניים האחרים, אשר ניתן למצוא במגוון רחב של צבעים, יהלומים שחורים נמצאים בעוצמת צבע אחת בלבד: שחור מהודר.

למרות שיהלומים שחורים מהודרים אינם זוכים לציוני צבע ובהירות רגילים, חשוב לוודא שהצבע רווי לחלוטין. חשוב גם לבדוק שאין פגמים ברורים כשמסתכלים על האבן בעין בלתי מזוינת.

הודות לצבעו העז והחזק, יהלום שחור יכול להיראות נהדר עם זהב לבן, צהוב ולאחרונה השילוב הנפוץ ביותר הינו בשילוב עם זהב וורוד.

היהלומים השחורים בוהקים, אלגנטיים ומאפשרים ליצור תכשיטי יום וערב, כאלה שמתאימים עם השחור שאנחנו כול כך אוהבות ללבוש. הן ילוו אותך ויהיו מושלמים גם כנגיעת צבע נוספת לחגורה או לנעל השחורה. הם תמיד יהיו נכונים.

באהבה גדולה,

אורלי